Želva skalní
Želva skalní (Malacochersus tornieri)
Charakteristika: Malá africká želva, 10–17 cm dlouhá. Hmotnost do 500 g. Zbarvení je hnědé v kombinaci s černou a žlutou. Středy štítků mají paprsčitou kresbu. V útlém věku je krunýř normálně klenutý, s přibývajícím věkem se úplně zploští. To želvě umožňuje vsunout se i do úzkých vodorovných štěrbin mezi kameny. Krunýř je také velmi pružný. Ve štěrbině se umí želva zvětšit.
Stav: Ohrožený druh, v CITES I.
Výskyt: Východní Afrika (Keňa a Tanzanie). Především v parcích Tsavo, Amboseli a Masai Mara.
Prostředí: Skalnaté prostředí. Noc tráví schována mezi trhlinami ve skalách. Období sucha přečkávají ve stavu klidu pod kameny.
Rozmnožování: Samice snáší za sezónu několik snůšek (až 5 snůšek) po 1–4 vejci, která zahrabává.
Potrava: Býložravá želva. Živí se sukulenty a suchými travami.
Aktivita: Jsou aktivní ve dne.
Zajímavosti: Téměř 90 let byla považována za vyhynulou.
Chov v zajetí:
Terárium: Terárium by mělo být 120×80 cm velké, suché a teplé. V teráriu utvoříme skalku s úkryty. Jako substrát použijeme suchý písek. Do terária dáme misku s vodou.
Teplota: Denní teplota by měla být mezi 24–26°C, lokálně i více (32–33°C). Noční teplota by měla poklesnout na 18–20°C. Důležité je UV záření.
Vlhkost vzduchu: Vlhkost by neměla přesáhnout 60–70 % .
Potrava: Krmíme zeleným krmením (pampeliška, čekanka, jetel, nať a květ ibišku) a ovocem. Výjimečně živočišnou potravou (maso, červi).
Odchov: Samice snáší většinou jen jedno protáhlé, docela velké vejce. Inkubace trvá Inkubace trvá 99–237 dní při teplotě 30°C.
Díky
(Zakladatel stránky, 1. 2. 2011 20:06)