Růst vaší želvy
Želvy rostou poměrně rychle. Hodně rostou především když jim dáváme maso nebo jsou ve velké bedně(želví krunýř má možnost se pořád zvětšovat). Želvy jsou dlouhověké. Můžou se dožít lehce 80 let, při dobré péči ještě mnohem více. Kolik let teda u želvy znamená, že je stará? To se liší u jednotlivých druhů. Naše evropské želvy se můžou dožít až 120 nebo 130 let, ale menší druhy ,,jen" 40-60 let. Rozhodně ale neplatí, že čím menší želva, tím nižší věk-malinká želva karolínská může mít i 150 let. U želv obřích je nejvyšší věk, díky rytinám na krunýři odhadnut na 200 let (viz Rekordy želv).
Kromě měnící se velikosti je průvodním jevem růstu obměna vrchní části štítků na krunýři. To se projevuje tím, že se želvě "loupe krunýř". Ono "loupání" je součástí přirozené regenerace a růstu krunýře. Intenzita olupování je přímo úměrná růstu. Čím více želvička roste, tím častěji u ní můžete pozorovat odlupující se destičky. Někdy to může úplně uniknout pozornosti chovatele, obzvlášť u velmi malých želv. Jen při čištění jejich příbytku občas najdete uvolněný štítek. Ale v období intenzivního růstu si toho zcela jistě všimnete.
Podobně se želva obměňuje i tam, kde krunýř nemá. Takže kromě krunýře se loupe i její kůže. Na suchu to většinou také ujde pozornosti chovatele. Ale ve vodě z želvy visí jakési průhledné, bělavé závoje. Jsou to cáry její staré kůže. Ani to není třeba nijak "léčit" a ošetřovat.